7 medali strzelców Gwardii Zielona Góra na Mistrzostwach Polski

Wyjątkowo szybko w 2018 roku strzelcy rozpoczęli walkę o medale Mistrzostw Polski. Na strzelnicach Śląska Wrocław rozegrano Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w strzelaniu z karabinu i pistoletu pneumatycznego. Doskonale w zawodach strzelali zawodnicy z Zielonej Góry, którzy zdobyli najwięcej medali. Dwa krążki wystrzelały podopieczne trenera Damiana Komolki i Ewy Matuszkiewicz, a wychowankowie duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki aż 5 razy stawali na podium. Taka zdobycz medalowa to rekord XXI wieku strzelców Gwardii.

Jako pierwsze do walki o medale przystąpiły 64 karabiniarki. Po raz pierwszy w Polsce była rozgrywana nowa konkurencja, a więc karabin pneumatyczny 60 strzałów. Władze ISSF (Światowa Federacja Strzelecka) wydłużyły kobietom strzelanie w eliminacjach o 20 strzałów. Do finału zakwalifikowała się tylko Sylwia Bogacka (620,1 pkt), Julita Bącler zajęła 14 miejsce (612,2 pkt), a Natalia Kochańska była 18 (611,3 pkt). W ośmioosobowym finale obrończyni tytułu Sylwia Bogacka po wyrównanej walce zdobyła brązowy medal (224,9 pkt). Zwyciężyła Katarzyna Komorowska ze Społem Łódź (248,2 pkt). Gwardzistki z Zielonej Góry w składzie Sylwia Bogacka, Julita Bącler i Natalia Kochańska zdobyły również brązowy medal w rywalizacji drużynowej.

W karabinie pneumatycznym mężczyzn Gwardię reprezentował tylko młody junior Mikołaj Masłowski i w rywalizacji 54 zawodników zajął dobre 18 miejsce z wynikiem 605,8 pkt.

W nowej olimpijskiej konkurencji karabin pneumatyczny mix po raz pierwszy w Polsce rozdano medale. Duet zielonogórski Sylwia Bogacka – Mikołaj Masłowski zajął 10 miejsce z wynikiem 816,7 pkt.

Po karabiniarzach do walki o medale przystąpili pistoleciarze. W konkurencji pistolet pneumatyczny 60 strzałów seniorów wystartowało 98 zawodników, co jest rekordem, a do ośmioosobowego finału zakwalifikowało się dwóch Gwardzistów, obrońca tytułu Grzegorz Długosz z wynikiem 571 pkt i młody junior Jakub Rabczuk z takim samym rezultatem. W finale bardzo dobrze strzelali obaj Zielonogórzanie i zakończyli rywalizację na podium. Jakub Rabczuk ( wywalczył srebrny medal, a Grzegorz Długosz podobnie jak Sylwia Bogacka nie obronił tytułu, ale zdobył cenny brązowy medal. Zwyciężył Tomasz Wawrzonowski z Floty Gdynia (240,0 pkt). Z zawodników, którzy nie dostali się do finału bardzo dobrze zaprezentował się Roman Kędra. Prezes Lubuskiego Związku Strzelectwa Sportowego zajął 17 miejsce z wynikiem 567 punktów. Kolejny Gwardzista Patryk Sakowski był 26 z wynikiem 561 punktów. Kolejny medal, tym razem srebrny zdobyła drużyna pistoletowa w składzie Jakub Rabczuk, Grzegorz Długosz i Patryk Sakowski.

Kolejny medal brązowy wystrzelały dość niespodziewanie pistoleciarki. Drużyna w składzie Krystyna Macur, Maja Jarosińska i Karolina Bujakowska zakończyły rywalizację na najniższym stopniu podium, co jest świetnym wynikiem. W rywalizacji indywidualnej nasze pistoleciarki uplasowały się w bliskiej odległości za finałową ósemką, a tak jak karabiniarki po raz pierwszy strzelały wydłużoną o 20 strzałów konkurencję. Krystyna Macur zajęła 12 miejsce (558 pkt), Maja Jarosińska była 13 (również 558 pkt), a Karolina Bujakowska uplasowała się na 18 miejscu (554 pkt).

W ostatniej konkurencji Mistrzostw pistolecie mix, historyczny, pierwszy medal zdobyła para Krystyna Macur i Grzegorz Długosz. Zielonogórzanie stanęli na najniższym stopniu podium zdobywając piąty medal w konkurencjach pistoletowych.

Ocena startu zawodników z Zielonej Góry jest bardzo wysoka. Nasi doświadczeni zawodnicy nie zawiedli a młodzi uzupełniali ich bardzo dobrze. To jest doskonały początek roku dla strzelectwa zielonogórskiego. Po wygraniu Ligi strzeleckiej tydzień temu, a teraz zdobyciu siedmiu medali, ocena przygotowań Gwardzistów musi być bardzo wysoka.

Kolejny sprawdzian to występ reprezentacji Polski z Gwardzistami na Zawodach Międzynarodowych w Monachium, po których będzie ogłoszony skład na Mistrzostwa Europy, miejmy nadzieję, że z Zielonogórzanami.

Opracował: Jerzy Zarzycki